Tvorivá dielňa - ľudové hry

Dňa 25. apríla 2001 sa uskutočnilo zasadnutie metodického združenia vychovávateliek školských klubov detí okresu Krupina v telocvični ZŠ v Sebechleboch. Organizátorom podujatia s názvom "TVORIVÁ DIELŇA - ĽUDOVÉ HRY" bola naša škola. Hlavným cieľom akcie bolo prehlbovanie kladného vzťahu a lásky k ľudovým tradíciám obce, k ľudovým hrám, piesňam a tancom z Hontu.

Okresné metodické združenie viedla pani vychovávateľka Eva Kempová, ktorá ostatné kolegyne - vychovávateľky oboznámila s obcou - regiónom Sebechlieb, upozornila na významné osobnosti z obce, zaspomínala na zabávača Geľa sebechlebského a sebechlebských hudcov. Tí pracujú ešte i dnes ako dychová hudba, ktorá hrdo nesie názov po svojich hudobných predkoch.

Po predstavení našej ovocinársko-vinohradníckej obce a  jej zvykoslovia - obyčají, nasledovali ľudové hry: "Čen - čen - díry", "Podkovičkový tanec", tanec "Mašina", hry "Popusť - potiahni", "Adamov tanec", "Koleso z Hontu", "Hoja - ďunďa" a ďalšie. Hry a tance žiakov na akordeóne doprevádzal pán Jozef Štímel.

V Tvorivej dielni sa predstavili i sebechlebské mamy v krojovom oblečení so svojimi výšivkami - tkaninami. Nechýbala ani ľudová kolíska, košíky, domáce pokrovce, vankúše, práce zo šúpolia, z papiera, z drôtu. Po praktickej časti sa vychovávateľky stretli na seminári v klubovni ŠDK, kde nechýbala typická sebechlebská pohostinnosť - domáce pagáče, pampúchy a sebechlebské vínko.

Zaujímavosti Fotofolklór Hlavná stránka