Návšteva  pani  Endjin  Janeczko  z  Kanady

V dňoch 26. a 27. októbra 2003 navštívila obec Sebechleby a sebechlebskú školu pani Endjin Janeczko. Je pravnučkou bývalého riaditeľa sebechlebskej školy pána Antona Matulu.

Pán Anton Matula bol direktorom školy v rokoch 1919 až 1927. Po historickej zmene spoločenského režimu a vzniku Československa v roku 1918 - spoločného štátu Čechov a Slovákov - sa pán Anton Matula zapísal do dejín sebechlebského školstva ako učiteľ - novátor, organista a spevák v kostole, zakladateľ detského a ochotníckeho divadelníctva dospelých v Sebechleboch, pisateľ kroniky rímskokatolíckej ľudovej školy, spoluzakladateľ úverového družstva, nadšený včelár.

Pani Endjin Janezcko prostredníctvom internetu nám 18. júna 2001 prvýkrát napísala. Spracovávala rodokmeň svojich predkov. A o svojom prastarom otcovi chcela získať viac informácií. Veľmi jej v tom pomohla pani Mária Gembická, ktorá informácie zbierala u ľudí v obci a elektronickou poštou zo školy jej tieto boli odosielané do Kanady.

Touto cestou chceme poďakovať všetkým, ktorí prispeli pri organizovaní pobytu vzácnej návštevy. Boli to predovšetkým: pani Mária Gembická, p. Mária Krejčiová, p. Terézia Polláková, p. Paulína Roziaková, p. Elena Roziaková, p. Jozef Roziak, p. Anna Hudecová.

Starosta obce p. Jozef Roth prijal 27. októbra 2003 pani Endjin Janezcko, podaroval jej plaketu obce a pozval ju na 10. ročník Slovenských Dionýzií, ktorý sa bude konať koncom mája 2004.

1. fotočasť 2. fotočasť 3. fotočasť Zaujímavosti Hlavná stránka